„Ja sam!”- takie hasło można bardzo często usłyszeć w szatni Przedszkola ZDRÓJ. Nikogo to nie dziwi, bo dzieci w wieku 3 lat ćwiczą motorykę małą poprzez samodzielne zakładanie i ściąganie poszczególnych części garderoby. A to dopiero początek!

W Przedszkolu ZDRÓJ nauczyciele dbają o rozwój psychomotoryczny, czyli całościowy rozwój dziecka, w którym rozwój psychiki, jak i rozwój motoryki są ze sobą ściśle powiązane.

- Poprzez zabawy ruchowe wspomagamy rozwój kompetencji JA, przez co rozumiemy umiejętność postrzegania, wyrażania i obchodzenia się z własnymi uczuciami, pragnieniami, zainteresowaniami i emocjami. W ten sposób kształtujemy umiejętność oraz gotowość do podejmowania decyzji i realizacji zamiarów, co w przyszłości zapewni dziecku wiarę w siebie i stworzy podstawę do radzenia sobie z samym sobą. – podkreśla Anna Skiba, nauczyciel, wychowawca Przedszkola ZDRÓJ.

Poza motoryką małą rozwijaną na większości zajęć w przedszkolu, każdego dnia w trakcie zajęć ruchowych przedszkolaki uczą się gier zespołowych, wykonują ćwiczenia interwałowe, a także pokonują tory przeszkód. Te ostatnie stwarzają przestrzeń dla pokonywania własnych lęków, ćwiczenia charakteru i kształtowania emocji. - Ponadto rozwijamy postrzeganie, wzmacniamy samoświadomość, wytrwałość, poprawiamy koncentrację, planowanie działania, koordynację ruchową, zdolność logicznego myślenia. – dodaje Anna Skiba.

3